Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Demenca oropa bolnika tistega, kar je najbolj človeško – spomina in osebnega dostojanstva. Ni preprosto dojeti, da se ljubljena oseba spreminja in da določenih stvari ne razume več.

Preventivni in podporni program za starejše, ki je namenjen starejšim osebam, ki se srečujejo s prvimi znaki demence in njihovim svojcem. 

V današnjem času demence še ne znamo in ne moremo preprečiti. Lahko pa z ustreznim načinom življenja vsaj odložimo začetek bolezni in upočasnimo njeno napredovanje. Pomembno je, da že v srednjih letih poskrbimo za preventivo (redno vadbo – fizično aktivnost, zdravo prehrano, umsko aktivnost, kakovostno spanje, aktivno družabno življenje).

Za boljši jutri z demenco je socialnovarstveni program, ki ga izvaja Mozaik. Je preventivni in podporni programpomoči, namenjen osebam z demenco oz. starejšim osebam, ki kažejo znake upadanja kognitivnih in psihofizičnih moči s šibko socialno mrežo ali brez nje in ki živijo doma, kjer nimajo dostopa do storitev, potrebnih za krepitev funkcioniranja in kvalitetnega življenja. Uporabniki programa so tudi svojci oz. bližnji osebam z znaki demence, ki živijo z njimi ali v njihovi bližini ter jih pesti pomanjkanje znanj oz. možnosti pri skrbi za osebo z demenco.

Program se izvaja na območju Upravne enote Murska Sobota. Delavnice izvajamo v vrtovih in prostorih za medgeneracijsko druženje na ekološki in socialni kmetiji Korenika v Šalovcih, v prostorih Medgeneracijskega središča Mensana v Murski Soboti, v prostorih turistične hiše Žlica v Bratoncih ter v prostorih Društva upokojencev Lendava.

Kontaktni podatki: 041 380 430 ali 070 776 987, mail: za.boljsi.jutri.d@gmail.com

CILJI:

  • Prispevati k večji socialni vključenosti oseb z demenco oz. starejših oseb in njihovih svojcev.
  • Ohraniti in izboljšati telesno in duševno zdravje vključenih uporabnikov.
  • Vzpostaviti in okrepiti lastno aktivnost ter opolnomočiti uporabnike za kakovostne socialne stike v skupnosti.
  • Zagotoviti psihosocialno podporo in strokovno svetovanje svojcem dementnih oseb.
  • Okrepiti sodelovanje z drugimi deležniki v lokalnih okoljih in izboljšati ponudbo storitev.
  • Izboljšati informiranost in povečati osveščenost javnosti o problematiki starejših in o demenci.
  • Razširiti delovanje programa v druge občine na območju UE Murska Sobota.

Vključitev v program je prostovoljna. Vse aktivnosti v programu so brezplačne. V aktivnosti programa se vključujejo tudi prostovoljci. 

Program je sofinanciran s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter lokalnih skupnosti.